Koronawirus – Rodzina, Polska i Stowarzyszenie AVP

Szanowni Państwo,

Koleżanki i Koledzy, drodzy Członkowie i Przyjaciele Stowarzyszenia Miłośników Witraży Ars Vitrea Polona,

jaka jest sytuacja zdrowotna wiecie doskonale, bo Covid-19 to temat nr 1.  Na razie mamy tendencję wzrostową a przyszłość jest niepokojąca.

W kwestii zagrożenia zdrowotnego nie mam zbyt wiele do powiedzenia, bo to każdy z nas musi ocenić sytuację indywidualnie i podjąć decyzję o sposobach postępowania.

W zakresie obaw, moje uwagi będą nie na miejscu, bo każda/każdy z Was jest inny i ma inną sytuację życiową/rodzinną.

Jedyne co możemy robić w powyższych kwestiach, to rozwaga, ostrożność.

Pamiętajcie o znaczeniu doboru naturalnego. Nie decyduje siła, odwaga ani pieniądze, ale rozsądek i mądrość.

• Wiemy na pewno, że nikt nie zna terminu zakończenia obecnego etapu choroby.
  • Wiemy, że szczepionka będzie dopiero w przyszłym roku.
  • Wiemy, że w okresie letnim nastąpi uśpienie – upały.
  • Wiemy, że wraz z ochłodzeniem wróci jesienią.
  • Mamy czas na przygotowanie się do drugiego etapu.
  • Wiemy, co się dzieje z gospodarką.
  • Wiemy, że będzie źle a po epidemii, na którą zostaną wydane olbrzymie pieniądze, nadejdzie kryzys.

To nie są złe wieści, bo złe wiadomości, to tylko ocena sytuacji, która pozwala jak diagnoza na podejmowanie stosownych działań.

Nasi rodzice/dziadkowie doświadczyli gorszych sytuacji – wojna i stalinizm.

Większość z Was jest już na zasłużonych emeryturach. To wada i zaleta. Zaleta, bo finansowo niewiele się zmieni. Wada, bo szczególnie musicie na siebie uważać.

Większość z Was jest pracownikami naukowymi w różnych instytucjach krajowych. Tutaj, mimo skromnych uposażeń, powinniście czuć się bezpiecznie w tym zakresie.

Bardzo proszę o rozsądek i po prostu pozostanie w domach. Jeżeli jest to tylko możliwe.

W Stowarzyszeniu są również osoby zależne całkowicie od siebie, swojej sprawności i zaradności. Działalność gospodarcza, samozatrudnienie, umowy zlecenia, urlopy opiekuńcze, wychowawcze.

Sam prowadzę firmy i daję zatrudnienie kilkudziesięciu osobom. Wiem tak samo jak Wy z jakimi niepokojami i obawami wstajecie i zasypiacie od kilku tygodni.

Rad mam tylko pięć:

• Należy zaakceptować obecną sytuację – nie da się jej zmienić, bo nie jest to zależne od nas.
  • Maksymalne i bezwzględne ograniczanie kosztów – aby firmy, aktywności przetrwały należy jak najszybciej ograniczyć wszystkie zbędne koszty. Kiedy zrobicie inwentaryzację wszystkich obszarów stwierdzicie, że rezygnując z wielu drobnych pozycji uzbiera się tego całkiem sporo.
  • Rezygnować z nierentownych projektów.
  • Odkryć nieograniczone możliwości działań w wirtulanym świecie Internetu.
  • Dbać o zdrowie swoje i swoich bliskich.

Jesienią zaplanowaliśmy XI konferencję naukową w Lidzbarku Warmińskim.

Obserwując rozwój sytuacji szacuję, że odbędzie się ona z prawdopodobieństwem 60%. W związku z tym przygotowania trwają, prosimy o wysyłanie zgłoszeń.

Ostateczną decyzję w tym zakresie podejmiemy w okresie wakacyjnym.

Najważniejsze:

1. Dbajcie o swoje zdrowie,
  2. Dbajcie o zdrowie swoich rodzin.

Jeżeli ktokolwiek potrzebuje rady, wskazówek, chce wdrożyć rozsądne zasady przetrwania kryzysu w swojej firmie, to służę wsparciem na miarę swoich umiejętności, wiedzy i doświadczenia.

Andrzej Bochacz

Stowarzyszenie Miłośników Witraży  Ars Vitrea Polona